AGNUS DEI (lat. »Jaganjac Božji«). 1. Ime. Simboličko ime Isusa Krista. Sv. Ivan Krstitelj je nazvao Krista Jaganjac Božji (Iv., 1, 29). Zato je janje s križem simbol Kristov.
2. Zaziv. U sv. misi prije pričesti moli svećenik, a pjevači pjevaju Agnus Dei. Isto se moli na koncu litanija.
3. Blagoslovina. Obla voštana pločica s utisnutim likom janjeta i natpisom Ecce Agnus Dei te imenom onodobnog pape s jedne, a s likom kojega sveca s druge strane. Blagosliva sam papa, a služi kao osobni i kućni blagoslov. Z. M-ć.
A. D. je u kršćanskoj umjetnosti od 4. st. dalje simbolično prikazivanje Isusa: janje, koje nosi grijehe svijeta, s aureolom oko glave, s križarskom zastavom i kaležem.
A. D. se također zovu medaljice, s jedne strane prikazujući jaganjca Božjeg i ime vladajućeg pape, a s druge strane kakovog sveca, u običaju od 9. st., do kada su ostatke uskršnje voštanice dijelili kao sakramentale vjernicima. Te voštane medaljice blagosliva papa na Bijelu nedjelju u 1. i svake 7. godine svojega vladanja, umačući ih u posvećenu vodu, izmiješanu krizmom. Služe kao amuleti protiv svakojakih zala i zlih sila.
A. D. je u nekih Hrvata na SZ amulet, koji se o Uskrsu blagosliva i nosi o vratu kao vrećica, a u njoj vosak, zrna žita i dr., i zove se jagnuš, jagnec. M. S. i M. G-i.
Lik Božanskog jaganjca sa zastavicom i križićem na njoj javlja se često na novcima srednjega vijeka. Kod nas je grad Ulcinj dao u dubrovačkoj kovnici 1378 kovati svoj autonomni bakreni novac s Jaganjcem Božjim i natpisom: M. DE DVLCIGNO na licu i s Majkom Božjom na prijestolu na naličju.
LIT.: M. Rešetar, Dubrovačka numizmatika, I., Beograd 1924, str. 511; Ippen, Über Münzen Albaniens, Num. Zeitschrift, Beč 1901, str. 189. I. R-o.