CRACKING POSTUPAK (engl. crack »raspad«). Cracking je stručni izraz za destruktivnu destilaciju ostataka sirove nafte na benzin. Preradba se osniva na termičkom cijepanju visokomolekularnih ugljikovodika u spojeve s manjom molekulom. Ima više načina za tehničko provođenje krakovanja, koji se dijele uglavnom prema tome, da li se izvorno tvorivo, ugrijano na 400—500° C, podvrgava raspadanju u tekućem stanju djelovanjem visokog tlaka, ili u parovitom stanju uz katalizatore. U novije se vrijeme sve više upotrebljava potonji način, jer su tako dobiveni proizvodi bolji, a i uvjeti su rada povoljniji.
Kemizam je krakovanja vrlo zamršen, jer iz tvoriva s visokim vrelištem nastaje osim plina i koksa čitav niz tekućih ugljikovodika niskog vrelišta, i to zasićenih, nezasićenih i ugljikovodika sa sporednim lancem, koji svi daju benzin, ali s različnim svojstvima. O sustavu i načinu rada ovisi kakvoća benzina. Polučeno je iskorišćenje 60 do 70% benzina. Jedan dio ishodnog tvoriva pretvara se u gusto ulje ili tvrdi koks. 1. Ulje može služiti za loženje, a koks za briketiranje ili za pripremu elektroda. 2. Dobiveni se benzin redovno rafinira, da bi se očistio od svih nepoželjnih spojeva. Benzini, dobiveni krakovanjem, imaju dobar oktanski broj, ali djeluju vrlo korozivno i stajanjem naginju na stvaranje smolastih taloga. Ova se loša svojstva uklanjaju rafiniranjem. 3. Nastali plinovi služe za gorenje, mogu se reformirati u plin za rasvjetu ili polimerizirati u tekući proizvod, koji služi radi svoje visoke oktanske vrijednosti za pripremu naročitih zrakoplovnih benzina. Krakovati se mogu osim ostataka zemnog ulja razni drugi proizvodi, kao plinsko ulje, katran mrkog ugljena, proizvodi, dobiveni iz bituminoznih škriljavaca, i zemna ulja, koja se po njihovu sastavu ne bi isplatila normalno destilirati. U novije vrijeme grade se uređaji sa složenim zadatkom, t. j. u jednom je postupku povezano krakovanje, rafiniranje dobivenog benzina i polimeriziranje plinova i njihova rafinacija.
Slika prikazuje cracking uređaj po sistemu Cross, gdje kao izvorno tvorivo služi plinsko ulje. Vide se peć sa cijevima za grijanje plinskog ulja, reakcione komore, koje leže, i tornjevi za deflegmiranje, koji stoje, a ispod njih se nalaze hladnjaci, i na kraju prostorije za sisaljke.V. Bo-ć.