CÔTE D’OR, 1. niski planinski vijenac (571 m), koji se odvaja od Centralnog masiva prema sjeveroistoku i izbija nad ravnicu oko rijeke Saône. Sastavljen je od jurskih vapnenaca i ima dosta izrazit reljef, u kome se pojavljuje i krš. Viši su dijelovi dobro pošumljeni, a po brežuljcima istočnog podnožja šire se poznati burgundski vinogradi. Prema glavnim gradovima poznata su tri glavna vinogradarska kraja: la côte de Baume; la côte de Nuits i la côte de Dijon, svaki čuven po posebnim vrstama vina.
2. Département u istočnoj Francuskoj sa 8787 km2 i 334,386 stan ili 38 na 1 km2 (1936). Zaprema sjeveroistočne ogranke Centralnog masiva i ravnicu oko rijeke Saône; zapadni i sjeverozapadni dijelovi su brdoviti, a jugoistočni su ravnica, dok se sredinom proteže planina Côte d’Or.
Vode otječu prema Atlantskom oceanu i Sredozemnom moru. Klima ima više kontinentsko obilježje, zime su hladne, ljeta u brdskim krajevima svježa, a na ravnicama vrlo topla. Niski krajevi imaju malo oborina, koje padaju poglavito ljeti. U brdskim je krajevima uz poljodjelstvo važno i stočarstvo, dok se u ravnici uz Saônu gaji ponajviše kukuruz, a istočnim podnožjem planine Côte d’Ôr proteže se daleko u svijetu poznati vinogradarski kraj. Glavno je mjesto Dijon, veliko prometno čvorište, obrtničko i trgovačko središte, a važna su i mjesta Baume na J i Montbard na S.J. R-ć.