CORNARO (Corner), stara mletačka porodica, koja se isticala osobito u trgovačkim i političkim pothvatima Mletaka u Levantu. U samim Mlecima nije se u srednjem vijeku na političkom polju napose isticala; iz nje je u to doba dužd Marco C. (1365—68). G. 1306 zauze ona otok Karpatos u Egejskom moru i zadrža ga sve do 1537. Najveće njezino djelo bilo je sticanje otoka Cipra, pri čemu se istaknuo Giorgio C., brat ciparske kraljice Caterine; zato mu zahvalna domovina podijeli naslov »pater patriae«. U kandijskom ratu ističe se generalni kapetan na Kandiji (Kreti) Catterino C. (1669). U 16. i 17. st. porodica C. daje Mlecima mnoge političare, književnike, vojskovođe i visoke crkvene dostojanstvenike (u 16. st. 4 kardinala).
Neki C. usko su povezani s hrvatskom poviješću. Catterino C., kasnije generalni kapetan na Kandiji, bio je generalni providur Dalmacije 1664—67, kad su se južno od Velebita vodile krvave borbe između Mletaka, koji su napadali, i Turske, koja je uzmicala iz tih krajeva. Tada je osvojen Klis i Primorje s Makarskom kao i dobar dio zapadne Hrvatske. Za njegove uprave u Dalmaciji stradala je od potresa 1667 osim Dubrovnika i cijela Boka s Kotorom. Mnogo je važniji za hrvatsku povijest generalni providur Girolamo C., koji je tu dužnost vršio u dva maha, 1679—82 i 1687—89. Osobito se istaknuo za vrijeme svoga drugoga službovanja u ratu protiv Turaka i u borbi protiv Dubrovnika. S pomoću papinskih, malteških i genoveških galija osvoji 1. X. 1687 Hercegnovi, a 22. XI. 1687 klanac Carine, ključ trgovačkog puta iz Turske u Dubrovnik. Ovdje postavi mletačku posadu od 200 ljudi s kapetanom na čelu, koji će ubirati daće, što ih je prije ubirala Turska; tako je cjelokupnu dubrovačku kopnenu trgovinu stavio pod nadzor Mletaka. Kao ljuti neprijatelj Dubrovnika prelazio je sa svojom vojskom preko njegova područja, zauzeo u Župi nekoliko kuća, iskrcao se s vojskom u Cavtatu, sve bez privole dubrovačke vlade, koju je tjerao na rat s Turskom. Konačno predloži Dubrovniku otvoreno, da se podloži Mlecima. Inače je vodio hrabro i uspješno rat s Turcima, pa je osvojio Knin, Vrliku, Sinj i Norin, ali nije uspio zauzeti Čitluk, Trebinje i Popovo. U neretvanskom kraju proširi znatno mletačko područje, a zauzme Zubce i cijelu dolinu Grahova. Crna Gora podloži se tada vlasti Mletaka. Poslije tolikih uspjeha postavljen je C. 1689 za generalnog providura mora, zamijenivši oboljelog dužda, proslavljenog F. Morosinija. — Niccolò C., knez i kapetan Splita 1581—83, učinio je vrlo mnogo, da Split postane prolazna luka za trgovinu između Turske i Mletaka, i prvi počeo s gradnjom carinarnice i lazareta, koji su za tu trgovinu bili prijeko potrebni.
IZVORI: Relatione dall’Fccmo. Sr. Catharin Corner Proveditor Generale in Dalmatia, 1667, 14 decembre; Relatione del S. Girolamo Corner Proveditor Generale in Dalmatia 1689, 1. 8bre; Relatione del Nob. Homo s. Niccolo Corner ritornato di conte et Capitanio di Spalato, 13 giugno 1583 (sve tri relacije u Archivio di Stato u Mlecima).
LIT.: G. Novak, Borba Dubrovnika za slobodu, Rad 253, 1935.G. N.