AKVARIJ (lat. aquarium) je posuda ili sprema za umjetno držanje i njegovanje vodenih životinja. Osobito rado drže ljudi po kućama akvarije s malenim ribicama, najčešće sa zlatnom ribicom. Držanje akvarija je prastari običaj Kineza, koji su na umjetni način odgojili zlatnu ribicu i mnogo njenih pasmina.
Sa slatkom vodom i slatkovodnim životinjama uređen je slatkovodni akvarij. Ako je u takvu akvariju uređeno još suho tlo, da na nj mogu izlaziti žabe, kornjače i vodenjaci, onda je to akvaterarij. N. F-k.
Slatkovodni akvariji zasade se raznim vodenim biljem. To je bezuvjetno potrebno za održanje zdravlja riba, jer biljke proizvode kisik potreban ribama za disanje. Na mnogim biljkama ribe odlažu ikru. Biljke treba zasaditi, prije nego se akvarij napuni vodom, u malene lončiće napunjene muljevitom zemljom ili (u većim akvarijima) na dno pokriveno takvom zemljom, na koju gore još dolazi sloj čistoga pijeska. Najprikladnije su slijedeće vrste: vodena kuga (Elodea canadensis Casp.), krocanj (Myriophyllum spicatum L.), Ludwigia alternifolia L., uvijuša (Vallisneria spiralis L.) i streljača (Sagittaria natans Michx.). Z. A.
S morskom vodom i morskim životinjama uređen je morski akvarij. Da bi se u akvariju mogao upoznati i proučavati posve zaseban životinjski svijet, koji je inače nedokučiv oku, uredili su u mnogim lučkim gradovima i znatnijim zoološkim vrtovima posebne zgrade s velikim akvarijima. Najstariji je prekrasni Acquario Neapolitano u Napulju. Kod nas je uređen mali morski akvarij na Marjanu u Splitu, a veći se nalazi u Oceanografskom zavodu u Splitu. N. F-k.