A - Elektrika (Svezak I - Svezak V)
A  B  C  Č  Ć  D    Đ  E 
Prelistajte enciklopediju
Natuknica: akna
Svezak: 1
Stranica: 140
Vidi na enciklopedija.hr:
akne
AKNA (vjerojatno od grč. akme »vršak) oznaka je za šiljast, kao proso ili leća velik, upalni čvorić na koži, koji može imati gnojni vršak. Obično nazivamo tako samo one eflorescencije, koje nastaju upalom žlijezda lojnica. Kod mnogih se kožnih oboljenja pojavljuju aknozne eflorescencije, pa je starija medicina sve takve dermatoze označila kao akne bez obzira na njihovo podrijetlo i smještaj s obzirom na žlijezde lojnice. Obična, jednostavna, mladenačka akna (acne vulgaris, simplex, juvenilis) pojavljuje se uz seboreju u pubertetu i kasnije na obrazima, na bradi, na čelu i na leđima i ramenima. Poslije 40 godina jedva je kad vidimo. Iz svake se sujedice (comedo) može razviti akna. Ako su akne velike kao grah ili kao lješnjak, i uz to tvrde, govorimo o a. indurata. A. conglobata nastaje, ako se više induriranih akna sljubi u podrovane, pretežno gnojne, crvenoljubičaste tvorbe. Potonje se zbiva osobito na leđima. Vulgarna akna redovno ne ostavlja brazgotina, dok se takve nađu kod konglobirana i indurirana oblika. Liječenje vulgarne akne sastoji se u lokalnoj primjeni sumpora, u regulaciji probavnih smetnja i onih sa strane žlijezda s nutarnjim izlučivanjem i t. d. Za vrijeme utrljavanja masti i sl., u kojima se nalazi katran, mogu nastati na koži, a osobito na njenim dlakavim područjima, male aknozne eflorescencije, a. picea. Nakon uzimanja ili baratanja s halogenima (klor, jod, brom, fluor) preosjetljive osobe dobivaju klornu, jodnu i t. d. aknu i na onim područjima (na pr. na prsima), gdje se vulgarna akna ne pojavljuje. Varioliformna ili nekrotična akna (a. varioliformis, necrotica, atrophica, frontalis) samostalna je bolest. Na vlasištu, osobito na granicama kose prema čelu, pojavljuju se kao proso velike, aknozne tvorbe, koje se nekrotično raspadaju; iza njih ostaju male brazgotine, nalik na one poslije boginja. Obično ih prati jaki svrbež. Bolest se brzo izliječi, ali se rado ponavlja. Skrofulozna akna i akna kahektičara starijih autora zasebna je vrsta tuberkuloze kože (tbc. lichenoides cutis). A. teleangiectodes stari je naziv za milijarni, diseminirani lupus (→ tuberkuloza kože). Aknekeloid je sinonim za folliculitis scleroticans nuchae (v.). A. decalvans je sinonim za folliculitis decalvans (→ alopecia). A. urticata je sinonim za trophulus (v.). A. syphilitica (→ sifilis). F. K.
Akna u veterini. Kod domaćih životinja označuje a. upalu žlijezda lojnica i dlačnih tobolčića. Uzrok je upali ponajviše infekcija bakterijama gnojenja, posebno stafilokokima. Akna se najčešće javlja kod konja u sedlištu i sprijeda na prsima, kod pasa na nosu, obrazima i nogama te kod goveda na repu. Kadikad ne ostane ograničena, nego se širi i dalje po tijelu. Povod infekcije kože obično je mehaničko trenje sedlom, remenjem i t. d., osobito ako je koža nečista i znojna. Rjeđe nastane zbog trljanja kože lijekovima ili u pratnji ždrebećaka ili štenećaka. Akna je i prištićavi (pustulozni) oblik akarijaze pasa (→ Akarijaza kod dom. živ.). Oboljela se koža ospe manjim ili većim kvržicama i boli. Kvržice se kasnije često zagnoje i njihov sekret slijepi na njima dlake, koje zajedno s nastalim krasticama otpadaju. Gnojno razaranje zna osobito kod pasa zaći i dublje pod kožu i tkivo pod njom razrovati. Bolest se liječi medikamentima, vakcinama, napravljenim od vlastitih uzročnika upale i vlastitim gnojem (autovakcine i autopioterapija), ultraljubičastim i X-zrakama, a do potrebe i kirurški.
LIT.: v. Hutyra-Marek-Manninger, Spezielle Pathologie u. Therapie d. Haustiere, Jena 1938; Fröhner-Zwick, Kompendium d. speziellen Pathologie u. Therapie für Tierärzte, Stuttgart 1938; H. Jakob, Innere Krankheiten d. Hundes. L. B-ć.