AEQUUM (»Konjsko«), važan rimski grad na mjestu, gdje je danas imanje sinjskih franjevaca Čitluk (6 km sjeverno od Sinja). Spominju ga stari pisci i natpisi. Tako: It. Antonini; Tab. Peut. 16 milja sjeverno od Salone (Solina), Ptolemej II, 16, 7 (Aikun Kolonia). Natpisi ga zovu: Colonia Delmatiae Claudia Aequum (CIL, III, 1323), Col(onia) Aeqvitatis (CIL, III, 2026), Col(onia) Aeqvensis (CIL, III, 1108); građani se zovu Aeqvenses (CIL, III, 2732). Na crkvenom koncilu Solinskom nazvan Equitinum. Tu je nedavno nađena još neobjelodanjena ploča s natpisom, koju postaviše građani toga grada u počast caru Komodu. Kako je Komodovo ime odmah nakon njegove smrti bilo po naredbi senata brisano s javnih spomenika, otučeno je i na ovoj ploči čekićem. Taj se natpis nalazi u franjevačkom muzeju u Sinju.
A. je nastao za cara Augusta, kad su Rimljani osvojili Dalmaciju; nastanili su se u njemu rimski legionari i urođenici iz bližnjih razrušenih gradova, kao što su Osinium (Sinotium, danas Sinj) i Setonia (danas gradina kraj Bukovice u Sutini), a razoren je u 4. st., ali zakratko, kako to pokazuju zidovi zgrada, u koje je uzidan stariji materijal. Nestaje ga, kad i Salone, početkom 7. st. Bedemi mu se još i danas lijepo vide, na mjestima i do dva m povrh zemlje. Bio je to bogat grad, pun krasnih zgrada, kako to pokazuju veliki mramorni stupovi i ostaci mnogih kipova. Kopalo se u njemu 1860, 1884 i 1911. Otkopan je tek mali dio (forum i nedavno terme). Bogati nalazi većinom su u franj. muzeju u Sinju. Osobito je lijepa glava Heraklova, iz škole Lizipove, i noćna božica Hekata.
LIT.: A. P. Mišura, Colonia Romana Aequum Claudium (Čitluk), Graz-Beč 1921; Izvještaj franjevačke gimnazije u Sinju, godište I. i II.; W. Tomaschek u Pauly-Wissowa, Realencyklopaedie, I., 605.