A - Elektrika (Svezak I - Svezak V)
A  B  C  Č  Ć  D    Đ  E 
Prelistajte enciklopediju
Natuknica: Della Casa, Giovanni
Svezak: 4
Stranica: 622
Vidi na enciklopedija.hr:
Della Casa, Giovanni

DELLA CASA, Giovanni, * Mugello (Firenca) 28. VI. 1503, † Montepulciano (Siena) 14. XI. 1556, talijanski književnik. Učio je i burno proveo mladost u Bologni, Firenci i Padovi, gdje se upoznao s P. Bembom (v.), koji je na nj mnogo utjecao. Zaređen u Rimu, postaje nadbiskup u Beneventu, ali ide odmah kao papin nuncij u Mletke (1544-49). Po nalogu pape vodio je raspravu protiv heretičkog postupanja Istranina Petra Pavla Vergerija (v.). Na koncu ga papa Pavao IV. imenuje državnim tajnikom. D. C. je po vremenu posljednji od velikih talijanskih humanista. Poznat je po glavnom djelu, raspravi Galateo (1559), koju je, kako sam kaže, napisao po želji i uputi gospodina Galatea (polatinjeno ime biskupa Galeazzo, lat. Galathaeus); odatle i naslov knjige. To je uz Castiglionov Cortegiano (1528) prva knjiga dolična i otmjena vladanja u društvu, koju je Italija dala modernom svijetu; pritom pisac ne misli samo na puku uglađenost, koja je uistinu potrebna za uspjeh u praktičnom životu, jer on shvaća uljudnost donekle i kao nužni vanjski izraz plemenitosti duha, tako da njena svrha ne može biti nemoralna. Ta lijepo pisana knjiga daje i vjernu sliku ondašnjega društvenog života, jer se pisac osvrće na običaje i profinjenost dvorskog života 16. st. Galateo je, kao i Cortegiano, postao brzo popularan u Italiji i u ostaloj Evropi, gdje ga i prevode. D. C. prevodio je s grčkoga i latinskog na talij.; pisao je izvrsnim stilom latinski i talijanski rasprave (o prijateljstvu i o dr.), životopise i aktuelne govore. Veoma su se sviđale njegove djelomično i razuzdane pjesme (Rime, 1558), što se po nekim odlikama stila, intonacije, a i iskrenosti izdižu iznad ondašnjeg mora petrarkističkih kanconijera.

BIBL.: Opere, I.—IV., Classici, Milan 1806; Galateo, con introduzione e commento di C. Steiner, Milan 1910; Galateo, priredio G. Prezzolini (potpuno izd.), Milan 1937; Galateo, priredio P. Pancrazi, Firenca 1938.

LIT.: L. Campana, G. Della C. e i suoi tempi, Studi storici XV.—XVI., Pisa 1907-08; G. Tinivella, Il Galateo di G. Della C., Milan 1937; B. Croce, Poesia popolare e poesia d’arte, Bari 1933.M. D-ić.